Nowe perspektywy dla pacjentów z wczesnymi objawami choroby
Przeprowadzone badania wykazały, że regularne stosowanie tej terapii redukuje stan zapalny oraz zmniejsza ilość złogów białkowych, co przekłada się na wyraźne opóźnienie rozwoju choroby.
Dla osób we wczesnym stadium Alzheimera oznacza to znaczną poprawę jakości życia i możliwość zachowania pełnych funkcji poznawczych przez dłuższy czas.
Dr Madhu, jeden ze współpracowników prof. Shetty’ego, dodaje, że terapia ta może stać się „kamieniem milowym” w walce z Alzheimerem, przynosząc długofalowe korzyści pacjentom, którzy obecnie mają niewiele skutecznych opcji leczenia.
Kinga Dudzik
Kinga Dudzik
Bibliografia:
https://neurosciencenews.com/?s=spray+alzheimer
Terapia oparta jest na zastosowaniu pęcherzyków zewnątrzkomórkowych pochodzących z komórek macierzystych. Ma łagodzić stany zapalne w mózgu, które są jedną z przyczyn degeneracji neuronów.
Wyniki eksperymentów prowadzonych na modelach zwierzęcych wskazują, że zastosowanie tej metody może opóźnić rozwój Alzheimera nawet o 10–15 lat.
Terapia, której twórcą jest profesor Ashok K. Shetty z Texas A& M, została opisana w prestiżowym czasopiśmie Journal of Extracellular Vesicles. Główne odkrycie dotyczy możliwości kontrolowania procesów neurozapalnych.
To przełomowe podejście umożliwia dotarcie do trudno dostępnych obszarów mózgu i zmniejszenie stanu zapalnego.
Spray do nosa działa poprzez modyfikację aktywności mikrogleju, kluczowych komórek układu odpornościowego mózgu.
W normalnych warunkach mikroglej usuwa złogi beta-amyloidu (białka odpowiedzialnego za powstawanie charakterystycznych płytek Alzheimera).
Jednak u pacjentów z zaawansowaną chorobą Alzheimera mikroglej staje się nadaktywny, co prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego i uszkodzeń neuronów.
Nowa terapia kontroluje tę aktywność, zapobiegając nadmiernemu stanowi zapalnemu, jednocześnie umożliwiając dalsze usuwanie toksycznych białek.
„To podejście okazało się skuteczne, ponieważ zawarte w pęcherzykach czynniki molekularne modulują odpowiedź mikrogleju, zmniejszając produkcję prozapalnych białek,” wyjaśnia prof. Shetty.
Zespół badawczy wprowadził ten spray do nosa do modelu zwierzęcego we wczesnym stadium choroby Alzheimera, co pozwoliło na obserwację jego wpływu na redukcję objawów chorobowych oraz zapobieganie degeneracji neuronów.
Strona zrobiona w WebWave.
Kinga Dudzik